Virsko mesto je ljudsko poimenovanje območja v okolici Vira pri Stični, ki mu pa domačini sedaj pravijo Cvinger. Zgradilo naj bi ga halštatsko ljudstvo (Iliri) v obdobju od 8. do 5. stoletja pred našim štetjem. Okoli 300 let pr. n. št. se je to ljudstvo umaknilo drugemu ljudstvu. Najverjetneje so bili to Kelti, ki so stoletje pr. n. št. spet utrdili obzidje, vendar je po zasedbi Rimljanov v teh krajih, življenje v Virskem mestu zamrlo.
Danes je mogoče videti več metrov visok nasip ali izrazito teraso, na katerem so takrat stali obrambni zidovi, ki naj bi bili zgrajeni že v 8. stoletju pr. n. št. Kdor bi ga danes želel obhoditi, bi prehodil pribl. 2,3 km. V okolici Vira pri Stični leži tudi več kot 125 še neizkopanih gomil, ki pričajo o naseljenosti in moči tega ilirskega središča. Okrog gomil so zakopani kamniti venci, znotraj katerih je po 200 grobov. Po tem se vidi, da je šlo za mogočno ljudstvo, ki pa o sebi ni pustilo zapisov. Muzeji doma in po svetu hranijo izkopane predmete, med drugim se jih da videti v Narodnem muzeju Slovenije.
Izkopavanja so pokazala glavne poti med gomilnimi grobišči, ceste v naselbino, tipe hiš in obstoj mestnih četrti … Strokovnjaki so mnenja, da je veliko zgradb v okolici nastalo prav iz gradbenega materiala, ki je ostal od razsutega Virskega mesta, med drugim tudi gospodarska poslopja, samostan in bazilika.
Če želimo malo bolj raziskati Stično, odkrijemo tudi Virski studenec, kjer so v preteklosti odkrili prvo človeško ribico.