Na Pristavi je nekoč živela plemkinja Virida Visconti, ki so jo imenovali Gospa s Pristave. Prej je skupaj z možem, habsburškim nadvojvodo Leopoldom, in otroki živela na svojem dvoru v Gradcu. Ko sta starejša Viridina sinova prevzela vsak svoj del habsburških posesti, sta postala tudi varuha svojih dveh mlajših bratov Ernesta in Friderika. Kneginja Virida je tako postala »nepotrebna« in se je dokončno umaknila z graškega oziroma dunajskega dvora. Sinovi so po smrti moža Leopolda poskrbeli, da je mati Virida našla svojim željam ustrezno bivališče v lovskem gradiču poleg cerkvice sv. Lamberta na Pristavi.
Virida je tesno povezana s samostanom v Stični. Stiški opat Andrej Čreteški je bil namreč svak Viridine dvorne upraviteljice, poleg tega je njegov predhodnik, stiški opat Peter, vzgajal njenega pokojnega moža. Kot pričajo Viridine darovnice samostanu, se je kneginja Virida naselila na Pristavi med novembrom 1395 in novembrom 1396. Njen sin, deželni knez Viljem je skupaj z leto dni mlajšim bratom Leopoldom postal zaščitnik stiškega samostana.
Virida je ostala v spominu kot dobrotnica samostana. Skladno s tem je bila pokopana v cerkvici sv. Katarine, izven samostanskega obzidja, kamor so nekoč pokopavali dobrotnike samostan. V stiški cerkvi še danes vidimo nagrobni spomenik, posvečen Viridi Visconti. Na njem je simbol kače, ki požira človeka (največkrat otroka) in je bil v tistem času simbol družine Visconti iz Milana, od koder je izvirala Virida. Simbol si je med drugimi izposodilo tudi znano podjetje Alfa Romeo.
Mimo Pristave vodi pet pohodnih poti (Lavričeva pot, Romanova pot, Viridina pot, Badjurjeva pot in Krožna pot Prijetno domače), del katerih je prevozen tudi s kolesom. V okolici si lahko ogledate cerkev sv. Lamberta na Pristavi, na vrhu Pristave stoji Partizanski dom, v njegovi bližini pa sta postavljena dva spomenika; prvi v spomin padlim borcem, drugi pa je bil postavljen ob osamosvojitvi Slovenije. Ne spreglejte tudi orientacijske točke na vrhu Pristave.
Na Pristavi so se združile 4 kmetije pod imenom Turistična vas Pristava, ki obiskovalcem ponujajo doživetja v objemu pristne narave.